Niedziela w Świebodzicach minęła w bardzo dobrej atmosferze, pełnej słońca, uśmiechów i miłej zabawy. Miała bowiem miejsce impreza plenerowa, którą zorganizowano z okazji Dnia Integracji Polsko-Ukraińskiej.

Impreza odbyła się w dniu 8 maja na zielonym terenie przy Wodnym Centrum Rekreacji. Nikt chyba nie spodziewał się tak licznej frekwencji. Burmistrz w swoim przemówieniu przywitał wszystkich gości i przywołał datę 9 maja, czyli obchodzonego Dnia Europy, święta państw europejskich, życząc obywatelom Ukrainy szybkiego członkostwa w Unii.

Impreza rozpoczęła się kilka minut po godzinie 10:00 poprzez wspólną rozgrzewkę przy muzyce pod kierunkiem trenera personalnego Mateusza Brzuchacza. Następnie miał miejsce Biegi Przyjaźni. Uczestnicy mieli do pokonania dystans około 1 kilometra przez Park Sportowy. Ponieważ dystans był krótki i łatwy, w biegu wzięło udział naprawdę dużo osób, a wśród nich mieszkańcy Świebodzic, okolicznych miejscowości, mamy z wózkami, dzieci i osoby starsze, a nawet sam burmistrz. Na mecie, dla każdego kto ukończył bieg czekały pamiątkowe medale, które rozdawali wspólnie Prezes OSiR Świebodzice Jarosław Pizuński, Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Robert Sysa, p.o. Dyrektora Miejskiego Domu Kultury Aneta Sterna oraz Radny Rady Miejskiej Jan Klepiec.

Muzyczne inspiracje

Oprócz sportowych integracji, uczestnicy mogli poznać zarówno polską, jak i ukraińską muzykę. W niedzielę zaśpiewały duet mama i córka Anastazja Hulak i Ania Zadojanczuk oraz Klaudia Wysoczańska i Alona Prokhorenko. Kolejnym punktem programu były występy dziewczynek z  Future Gimnastics Academy, które zaprezentowały świetne układy choreograficzne. Zaraz po tym wystąpiły utalentowane dziewczyny z sekcji tanecznych z Miejskiego Domu Kultury pod kierunkiem Julii Gonet i Julii Tatuśko. Odbyło się również show taneczne hip-hop po kierunkiem Adrianny Sass. Nie zabrakło seniorów, którzy pod okiem kierownik Agaty Koperskiej zaprezentowali układ taneczny, zapraszając do tańca wszystkich uczestników. Na zakończenie wydarzenia zaśpiewano Czerwoną Kalinę, którą prowadziły ze sceny obywatelki Ukrainy.

Było jeszcze wiele innych atrakcji, ponieważ podczas imprezy swoje umiejętności i profil działalności przedstawiły także organizacje pozarządowe i kluby sportowe takie jak: Due Soccer, Klub Łuczniczy Ameoli, KS, Rekin, Teakwondo Taipan, Fajter Kaczmarek Grodowski, Bona Fide, Victoria Świebodzice, Future Gimnastics Academy czy KO GYM Świebodzice. Wśród tańców i muzyki można było przekąsić pyszne pielmieni, pierogi z ziemniakami i serem, naleśniki na słono, pajdy chleba, barszcz ukraiński oraz specjały na słodko przygotowane przez Klub Senior + oraz obywatelki Ukrainy.

Była to idealna okazja, aby wspólnie się poznać, zintegrować poprzez wypoczynek w plenerze, wspólny bieg, uczestnictwo w grach, zabawach sportowych i kulinariach. Jednak w szczególności była to okazja do poczucia radości, bezpieczeństwa i spokoju.