Nawet jeśli kalendarz nie potwierdza jeszcze nadejścia wiosny, to przyjemna pogoda skutecznie zwiastuje jej przybycie, zachęcając motocyklistów do porzucenia zimowego odpoczynku i powrotu na asfalt. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy apelują do entuzjastów motoryzacji dwukołowej oraz do operatorów pojazdów czterokołowych o wzajemne poszanowanie, ostrożność i prowadzenie pojazdu w sposób bezpieczny.

W ostatnim czasie, dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym, obserwujemy wzrost liczby motocyklistów na drogach. Należy jednak podkreślić, że operatorzy jednośladów stanowią specyficzną grupę uczestników ruchu drogowego. To właśnie oni są wystawieni na najwyższe ryzyko różnego rodzaju urazów, uszkodzeń ciała a nawet utraty życia. Gdy dochodzi do kolizji z innym pojazdem lub przeszkodą, szanse motocyklisty na przeżycie lub uniknięcie obrażeń są minimalne.

Przypomnijmy, że poza kaskiem i odpowiednim ubraniem ochronnym, motocykliści nie mają dodatkowej ochrony, jaką zapewnia karoseria samochodu, pasy bezpieczeństwa czy poduszki powietrzne. Prowadzenie motocykla wymaga od operatora odpowiednich uprawnień i umiejętności, lecz przede wszystkim zdrowego rozsądku, realnej oceny własnych możliwości oraz przestrzegania zasad ruchu drogowego – to ważne przypomnienie pochodzi od Magdaleny Ząbek z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.