26 maja mijał kolejny Dzień Matki. Z tej okazji, w Świebodzicach odbył się przepiękny koncert na cześć wszystkich rodzicielek.

Miejski Dom Kultury w Świebodzicach zorganizował wspaniały koncert z okazji Dnia Matki. Uczestnicy mieli okazję powspominać piękne chwile spędzone ze swoimi Mamami przy dźwiękach fletu, akordeonu i głębokich głosów artystów z Zespołu Śpiewaczo-Tanecznego „Świebodziczanie”. Artystom towarzyszyła młodzież z Zespołu Szkół w obecności Dyrektor Magdaleny Pawiłojć. „Świebodziczanie” wraz z Przewodniczącym PZERiI Aleksandrem Jermakowem wyśpiewali życzenia dla wszystkich Mam. Zespół pod kierunkiem Pani Grażyny Linnik wzruszył repertuarem i zachwycił swoimi talentami nie jedną osobę. 

W trakcie koncertu głos zabrał Burmistrz Miasta składając wszystkim Mamom serdeczne życzenia spełnienia marzeń, zadowolenia z dzieci oraz długich lat w zdrowiu. Wśród gości byli również Radni Rady Miejskiej Jan Klepiec, Janusz Kościukiewicz oraz Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Beata Wiciak i p.o. Dyrektora Miejskiego Domu Kultury Aneta Sterna. 

Skąd się wziął Dzień Mamy?

Źródeł święta można dopatrywać się w wielu kulturach, a każda z nich obchodziła ten dzień na swój sposób. Jedną z pierwszych kultur, która szanowała pamięć o matce był Starożytny Egipt, gdzie ludzie czcili boginię Izydę będącą ucieleśnieniem doskonałej matki i żony. Izyda była matką Horusa, a więc matką samego króla. W Egipcie matka była kobietą nad wyraz szanowaną, czego można doszukać się w wielu tekstach z tego okresu. 

Inne początki święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano matki-boginie, które były symbolami płodności i urodzaju. Starożytni celebrowali nadejście wiosny podczas barwnych festynów. Wówczas składano ofiary bogini Rei, żonie Kronosa, która według mitologii była matką wszechświata i wszystkich bóstw.

Inne kultury czy to azjatyckie czy afrykańskie równie obchodzą Dzień Matki, ale najczęściej w innych porach niż wiosna i w zupełnie inny sposób.