Gmina Świebodzice ufundowała dla mieszkańców bezpłatne testy na krew utajoną. To kolejny krok w sprawie promowania profilaktyki raka jelita grubego.

Testy na krew utajoną w kale pozwalają szybko i bezboleśnie wykonać badanie, dzięki któremu zyskujemy informację o ewentualnych zmianach w obrębie jelita grubego. Testy są pierwszym etapem w diagnostyce raka jelita grubego, który z roku na rok dotyka coraz więcej osób. Jeśli test pokaże wynik pozytywny, pacjent trafia na kolejne badanie, już bardziej precyzyjne, jakim jest kolonoskopia. 

Dla wielu pacjentów pozytywny wynik testu jest impulsem i motywacją do wykonania tego badania. W przypadku niepokojących zmian pacjent trafia na ścieżkę onkologiczną w Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii, zatem ma zagwarantowaną kompleksową opiekę onkologiczną.

Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak groźnym i niewidocznym nowotworem jest ten dotykający jelita. Regularne badania pomagają szybko wykryć chorobę i jej przeciwdziałać. Miejmy nadzieję, że ufundowane testy trafią do jak największej ilości osób.

Testy można odebrać w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej i Miejskim Ośrodku Zdrowia w Świebodzicach przy ul. Aleje Lipowe 15. Jeśli ktoś potrzebuje więcej informacji na temat testów może je uzyskać dzwoniąc pod numer 74 664 59 51 lub 74 664 59 52.

Kto może skorzystać z testu i jak go wykonać?

Testy przeznaczone są dla szerokiej grupy osób. Osoby w wieku 50 – 65 lat powinny wykonać test niezależnie od wywiadu rodzinnego. Osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego również powinny zgłosić się w pierwszej kolejności. Natomiast osoby w wieku 25 – 49 lat mogą skorzystać z badania jeśli posiadają stwierdzoną mutacją genetyczną.

Badanie wykonuje się samodzielnie w domu. Próbkę należy zwrócić wraz z wypełnioną ankietą. Próbka następnie trafia do Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu, gdzie zostaje poddana analizie.