W przyjętym przez dolnośląski Sejmik budżecie województwa na rok 2022 zaplanowano cztery duże inwestycje dotyczące placówek opieki zdrowotnej. Jedna z nich dotyczy Wałbrzycha.

Jak informuje Urząd Marszałkowski, przyszłoroczny budżet województwa dolnośląskiego na inwestycje, został zaplanowany na rekordową kwotę 1,7 miliarda złotych. Najwięcej środków przeznaczono na transport oraz ochronę zdrowia. Ta ostatnia otrzyma aż 277,9 milionów złotych. Jest to o wiele wyższa kwota niż w poprzednim roku. Planowane są projekty, które mają poprawić m.in. jakość usług świadczonych w zakresie ginekologii, położnictwa czy leczenia psychiatrycznego.

Duże kwoty zostaną przeznaczone również a pediatrię. Chodzi dokładnie o budowę budynku dla nowych oddziałów pediatrycznych w wałbrzyskim Szpitalu im. A. Sokołowskiego. Na inwestycję przeznaczone zostanie 7 milionów złotych. 

Warto również wspomnieć o rozbudowie pawilonu zakaźnego dla Wojewódzkiego Szpitala im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, przebudowie bloku operacyjnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy, czy też przebudowy i adaptacji Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej na potrzeby utworzenia transgranicznego centrum kompleksowej rehabilitacji po-covidowej.

Ciężka sytuacja wałbrzyskiej pediatrii

Do planów przeprowadzenia wybudowania nowego pawilonu pediatrycznego w kompleksie szpitalnym na Piaskowej Górze odniósł się w ostatnich dniach Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha i wieloletni dyrektor szpitala. Jak poinformował, oddział pediatryczny przy ul. Batorego powstał 20 lat temu. Od tego czasu nastąpiło wiele wątpliwości na temat usytuowania tego oddziału w tej lokalizacji. Prezydent zwrócił uwagę na dotkliwe braki kadrowe oraz liczne, medyczne postulaty, które głosiły, że oddziały pediatryczne powinny być zlokalizowane przy ul. Sokołowskiego, gdzie jest przede wszystkim dostęp do tomografii komputerowej i konsultacji lekarskich dostępnych w szpitalu na Piaskowej Górze.

Szełemej powiedział, że przedstawił te postulaty marszałkom, dzięki czemu udało się przygotować projekt budowy nowego pawilonu pediatrycznego przy ul. Sokołowskiego. Problem w tym, że projekt był gotowy już dwa lata temu, a przez ten czas nie zrobiono nic. Prezydent obawia się, że planowana inwestycja odbywa się za późno. Brak kadry, który dotyka wałbrzyską pediatrię może okazać się większym problemem niż brak budynku.  Miasto proponuje lekarzom, którzy zechcą podjąć pracę na oddziałach pediatrycznych – i nie tylko – mieszkania komunalne. Ale czy to wystarczy, aby skusić specjalistów?

Więcej informacji z Wałbrzycha i okolic na WałbrzychInfo.pl