W środę, 8 grudnia odbył się odbiór techniczny prac w Parku Sportowym na Osiedlu Piastowskim. Mieszkańcy będą mogli zacząć korzystać z obiektu od wiosny.

Park został utworzony w ramach unijnego projektu „Rozwój funkcji zdrowotnych i rekreacyjnych w Gminie Świebodzice poprzez tworzenie i odnowienie terenów zieleni w celu poprawy jakości życia mieszkańców”. W odbiorze obiektu do użytku wzięli  udział: Burmistrz Miasta Paweł Ozga, Zastępca Burmistrza Tobiasz Wysoczański, Przedstawiciele Konsorcjum Firm Dariusz Stańczyk Sta-Dar, Grzegorz Szmidla Ogrody, Inspektor Aneta Śmieszny, pracownicy Wydziału Inwestycji, Remontów i Infrastruktury Technicznej Urzędu Miejskiego, Prezes OSiR Świebodzice Sp. z o.o, Jarosław Pizuński i Kierownik Dominik Śmieszek-Świętalski.

Łączny koszt inwestycji to aż 3,8 miliona złotych, z czego dofinansowanie na realizację pozyskane przez gminę pokryło 1,5 miliona złotych.

Mieszkańcy będą mogli zacząć korzystać z atrakcji Parku Sportowego wiosną, kiedy uruchomione zostaną wszelkie obiekty, a wykonane nasadzenia zaczną kwitnąć.

A jakie to atrakcje?

Teren Parku wynosi ponad 2 ha powierzchni. Na całym obszarze stworzono alejki o nawierzchni mineralnej oraz ścieżki z kostki betonowej. Dodatkowo ku uciesze sportowców i nastolatków wykonano bitumiczny tor dla rolkarzy oraz boisko wielofunkcyjne, które ma służyć do gry w piłkę ręczną, siatkową i koszykówkę. W samym centrum położono kort do tenisa ziemnego oraz wykonano adaptację istniejącego placu do Street Workout. Ogromną atrakcją szczególnie dla najmłodszych będzie w okresie wiosennym i letnim wodny park zabaw z podświetlaną kolorowo fontanną.

Park oświetla 27 nowoczesnych słupów oświetleniowych typu LED. Na terenie zasadzono również drzewa i krzewy o charakterze parkowym. Jest to aż 200 drzew, ponad 1300 krzewów i prawie 1300 sztuk bylin, traw ozdobnych oraz roślin bagiennych.

W kilku miejscach parku wykonano także ogrody deszczowe stanowiące element krajobrazu. Ich zadaniem jest retencjonowanie wody deszczowej, która będzie wykorzystywana przez roślinność, wpływając na poprawę mikroklimatu.