Niedawno zakończył się Tydzień Bibliotek, czyli ogólnopolska akcja mająca na celu promocję czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy. Tegoroczne hasło wydarzenia brzmiało: „Biblioteka- Świat w jednym miejscu”. 

Biblioteki w Świebodzicach bardzo mocno przygotowały się do obchodów tegorocznego Tygodnia Bibliotek. Od 7 do 14 maja odbywały się eventy, które przyciągnęły rzeszę odbiorców.

Podsumowanie wydarzeń

7 maja 2022 r. – Spotkanie z Michałem Szulimem – podróżnikiem, dziennikarzem, pisarzem i wokalistą zespołu PLATEAU, autorem książki „Miejsce za miejscem czyli podróże małe i duże”. Temat spotkania brzmiał: „Alfabet Madagaskaru, czyli łapówki, rum i klątwa kameleona”. Okazało się, że zainteresowanie było tak duże, że aż zabrakło krzeseł!

10 maja 2022 r. – Niestety to jedyne wydarzenie, które nie udało się ze względów losowych. Spotkanie „Jak to z tymi Ułanami Legii Polsko-Włoskiej było” musiało zostać przesunięte z powodu ogromnych korków, przez które Gość – Krzysztof Wieczorek nie dojechał na czas. Ostatecznie zaproponowano obejrzenie filmu pod tytułem „ Biegnij chłopcze, biegnij” w reż. Pepe Danguart’a, czyli historii żydowskiego dziecka, która okazała się niezwykle wzruszająca i przejmująca.

12 maja 2022 r. – Tego dnia w końcu odbyła się prelekcja pana Krzysztofa Wieczorka – właściciela Pałacu w Strudze. Spotkanie „Jak to z tymi Ułanami Legii Polsko-Włoskiej było” przyciągnęło tak dużo zainteresowanych, że nie mogli pomieścić się w bibliotece. Pan Wieczorek opowiedział historię sprzed 215 lat, kiedy to Ułani Legii Nadwiślańskiej odnieśli niebywałe zwycięstwo nad wojskami pruskimi. Wydarzenie miało miejsce ok. 13 km. od Świebodzic co dodaje dodatkowej wartości opowieści.

12 maja 2022 r. – Oddział Dziecięcy również włączył się w obchody Tygodnia Bibliotek. W tym dniu miała miejsce kulturalno-edukacyjna impreza rodzinna pod hasłem “Biblioteczne Pogotowie Ratunkowe”. Akcja ta miała na celu promocję podejmowanych działań przez placówkę dziecięco-młodzieżową oraz naukę poprzez zabawę, inscenizację i czytanie.

14 maja 2022 r. – Zwieńczeniem Tygodnia Bibliotek 2022 był wyjazd do Pałacu w Strudze w przededniu rocznicy bitwy z 1807 r. Właściciele zabytkowego obiektu zapewnili wszystkim nie tylko zwiedzanie Pałacu, sami pełniąc rolę przewodników, ale także zorganizowali specjalnie możliwość uczestnictwa w mini rekonstrukcji bitwy. Następnie uczestnicy udali się pod Pomnik Ułanów Legii Polsko-Włoskiej, który upamiętnia to historyczne wydarzenie. Ciekawostką jest to, że po wygranej bitwie 215 lat temu Polscy Ułani po raz pierwszy odśpiewali w przypływie zwycięskiej radości Mazurka Dąbrowskiego na terenach należących obecnie do Polski. Ponieważ utwór ten napisał Józef Wybicki, a Sejm RP ogłosił rok 2022 m. in. Rokiem Józefa Wybickiego, świebodzicka biblioteka postanowiła uczcić autora Hymnu Polski.