Zawody polegają na prezentacji swoich powozów wraz z końmi. Próba odbyła się na rynku w Świebodzicach 18 lipca, aby w Wałbrzychu w trakcie głównego konkursu wspaniale się zaprezentować.

Wydarzenie zakończyło się o godzinie 17:00 i trwało od rana. Atrakcji i wrażeń z pewnością nie brakowało, zarówno zawodnikom, jak i widzom podziwiającym i dopingującym swoich faworytów.

Wśród różnorodnych konkurencji znalazło się m.in. cofanie powozu między słupkami oraz wjazd kołem w tzw. rynnę wyznaczoną na terenie rynku.

Drugi etap na hipodromie Zamku Książ

O ile pierwsza część konkursu odbywała się w świebodzickim rynku, o tyle na drugi etap wszyscy zawodnicy przenieśli się do hipodromu na Zamku Książ.

Jedną z ciekawszych konkurencji, które miały miejsce na Zamku, było podjęcie kieliszka z winem przez zawodników, wypicia go oraz odstawienia pustego naczynia na wyznaczony stojak w trakcie jazdy powozu.

Jak zatem widać, piękny powóz nie gwarantował w stu procentach wygranej, ponieważ istotną rolę pełniły także zadania, jakie wyznaczone zostały uczestnikom.

Choć emocji nie brakowało, całe wydarzenie było nastawione głównie nie na rywalizację, a dobrą zabawę, o której będzie się pamiętać do końca życia.

W konkursie wzięło udział łącznie załóg, w tym część pochodząca z Niemiec.