Niedawno mieliśmy okazję zwiedzić nowo odrestaurowane apartamenty księżnej Daisy, w zamku Książ. Były one uprzednio w stanie ruiny, zniszczone przez nazistów rezydujących w zamku podczas drugiej wojny światowej. Czy można zapytać, jakie tajemnice zostały ujawnione dzięki dokumentom odnalezionym w niemieckim archiwum Hochbergów? Jakie sekrety kryją się w podziemiach Zamku Książ, które zostały udostępnione dla zwiedzających? Na łamach Gazety Wrocławskiej o swojej misji ratowania Zamku Książ rozmawia Anna Żabska, obecna prezes fundacji tego historycznego miejsca.

Mija już sześć lat, odkąd Anna Żabska postanowiła przyjąć propozycję prezydenta Wałbrzycha, Romana Szełemeja i objąć rolę zarządcy Zamku Książ. Zdradza ona szczegóły tych lat i osiągnięć, które udało jej się zrealizować w tym imponującym zamku, w dostępnym do obejrzenia materiale filmowym.

Anna Żabska jest prezeską fundacji Zarządu Zamku Książ od sześciu lat i w tym czasie wniosła wiele istotnych zmian. Jej punkt kulminacyjny, z którego jest najbardziej dumna, to uruchomienie podziemnej trasy turystycznej w Zamku Książ. W ten sposób dwa miliony złotych zainwestowane w ten projekt szybko się zwróciły, a teraz ta atrakcja cieszy się olbrzymią popularnością wśród turystów odwiedzających Wałbrzych. Do tej pory przeszło nią już ponad 536 000 zwiedzających.