Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej wystąpiło z inicjatywą ustanowienia roku 2022 Rokiem Bolka II Małego. Czy inicjatywa ma szansę na powodzenie?

W roku 2022 mija 710. rocznica urodzin Bolka II Małego – świdnicko-jaworskiego księcia. Bolko  cieszył się uznaniem wielu znamienitych rodów europejskich. Słynny wnuk Władysława I Łokietka do dziś cieszy się uznaniem za swoje zasługi w kontekście gry politycznej, administracji czy wojskowości. Nie bez przyczyny uznawany jest za ostatniego niezależnego śląskiego księcia piastowskiego, wielkiego arbitra monarchów i genialnego dyplomatę.

Rok 2022 w Świdnicy i okolicach będzie przebiegał pod hasłem nazwiska księcia. W planach są już różne wydarzenia, które mają na celu uczczenie tej wybitnej postaci. Podjęte działania edukacyjno-kulturalne będą kierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców Świdnicy, a dzięki nim będzie popularyzowana wiedza na temat księcia Bolka II. Zaplanowano m.in.: konkursy, spotkania, wystawy, które realizowane będą przez Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej, placówki oświatowe oraz samorządowe instytucje kultury.

Pomnik i nie tylko

Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej zaproponowało, żeby w mieście stanął pomnik ku czci szanowanego księcia. Za tego typu inicjatywą stoi całe miasto, zarówno mieszkańcy, jak i władze. Promocja lokalnego księcia miałaby odbyć się na całą Polskę. Dla Świdniczan pomnik to za mało. Pragną ustanowić rok 2022, rokiem Bolka II Małego. Trzymamy kciuki za pozytywną decyzję polityków.

Pomnik miałby stanąć na skwerze Kaczyńskiego u zbiegu ulic Muzealnej, Zamkowej i Kotlarskiej. Jak informuje Urszula Pawłowska, prezes Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej, do tej pory udało się zebrać ponad 30 tys. złotych. Szacuje przy tym, że koszt budowy monumentu wyniesie nie mniej niż 100 tys. złotych. Warto wspomnieć, że fundusze pozyskiwane są z publicznej zbiórki.  Jeśli chcesz śledzić aktualności ze Świdnicy odwiedź dziennik.swidnica.pl