Obowiązkowe dla turystów

Świebodzice to miasto, które na pewno jest warte do zobaczenia w trakcie urlopu. Nie narzekamy na brak turystów, jednakże zawsze zwracamy uwagę na najmocniejsze aspekty naszego miasta. Warto więc przyjrzeć się bliżej dwóm największym zabytkom Świebodzic – kościołowi św. Mikołaja oraz kościołowi św. Piotra i Pawła.

Kościół pod wezwaniem św. Mikołaja

Początki tej świątyni sięgają dość daleko, bo aż XIII wieku. Niestety oryginalny kształt kościoła nie zachował się do naszych czasów. Z tej odległej epoki pochodzą jedynie ściany boczne prezbiterium. W środku można za to podziwiać zabytkową ambonę pochodzącą z XIX wieku, a także figury przedstawiającej świętych: patrona świątyni, Mikołaja oraz księżnę Jadwigę Śląską.

Kościół pod wezwaniem apostołów Piotra i Pawła

Kościół ten został wzniesiony w II połowie XVIII wieku, a budowlę zaprojektował słynny niemiecki architekt Chrystian Schultz. Przez bardzo długi czas był to zbór ewangelicki. W 1945 roku utworzono tu nową parafię, a w 1952 roku kościół otrzymał nowych, do dziś aktualnych patronów – apostołów św. Piotra oraz św. Pawła.