Uczniowie Zespołu Szkół w Świebodzicach otrzymali zaproszenie do wzięcia udziału w następnej edycji ogólnopolskiego konkursu SkillsPoland. Młodzi będą mieć okazję do zaprezentowania swoich umiejętności w szerszym gronie. 

W dniach 25-26 listopada 2021 odbyło się Wielkie Święto Szkolnictwa Branżowego na skalę kraju. Mowa o konkursie SkillsPoland 2022. Przez całe dwa dni, zawodnicy rywalizowali w dziewięciu konkurencjach. Należały do nich: Florystyka, Frezowanie CNC, Fryzjerstwo, Instalacje sanitarne i grzewcze, Meblarstwo, Mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych, Obsługa gości hotelowych oraz Stolarstwo. Uczniowie szkół branżowych walczyli o reprezentowanie Polski w międzynarodowych zawodach WorldSkills Shanghai. Wydarzenie odbywało się w kongresowym AmberExpo w Gdańsku.
Zespół Szkół w Świebodzicach ma zamiar wziąć udział w zawodach w przyszłym roku. Wygrana w WorldSkills to przepustka do nowego życia czy kariery oraz wiele możliwości, takie jak nowe kontakty, rozwój zawodowy i osobisty, a przede wszystkim ogromny prestiż dla młodego człowieka. Inicjatywa jaką jest WorldSkills to oferta skierowana do uczniów szkół branżowych, którzy pragną osiągnąć w życiu coś więcej. 
Nauczyciele chcą zmienić myślenie na temat „branżówek” jako miejsca dla słabych uczniów z problemami. W takich szkołach uczy się wiele wybitnych osób, które posiadają niezwykłe umiejętności oraz talenty. 

Szkoły branżowe wchodzą do gry

Motywem przewodnim tegorocznego konkursu było: „ Skills are the future”. To ważne hasło w obecnych czasach, w których pracodawcy oczekują od przyszłych pracowników umiejętności praktycznych. Organizatorzy WorldSkills Poland stawiają na współpracę między biznesem, szkołami i instytucjami publicznymi. 
Uczniowie Świebodzic niezależnie od tematu kolejnej edycji będą mieć okazję do wzięcia udziału w licznych panelach dyskusyjnych z prelegentami świata polityki, rządu, technologii, 
nauki i biznesu. Najważniejszymi wątkami podjętymi w tym roku były hasła: Jak kształtować wspólnotę szkół z biznesem? Jak dogonić technikę? Szkoła jako laboratoria przyszłości i centra umiejętności.
Tego typu wydarzenia oraz programy europejskie mają zachęcać młodych ludzi i podnosić jakość ich umiejętności zawodowych oraz kompetencje w ścisłej współpracy z pracodawcami.