Podczas weekendowej akcji charytatywnej, która odbyła się podczas pobytu pilotów z Orlen Grupy Akrobacyjnej Żelaźni (o czym pisaliśmy niedawno https://eswiebodzice.pl/weekend-pelen-lotniczych-atrakcji-i-akrobacji/) uzbierano dokładnie 13 954,56 zł. Mieszkańcy Świebodzic i okolic nie próżnowali i hojnie przekazywali datki dla chorego chłopca. 

Pomocy udzielili nie tylko mieszkańcy, ale również burmistrz Świebodzic Paweł Ozga, Zastępca Burmistrza Miasta Tobiasz Wysoczański oraz Sekretarz Miasta Sabina Cebula.

Akcja charytatywna była zorganizowana dla małego Adrianka, który cierpi na białaczkę limfoblastyczną. Organizatorami byli Maciej Więcek, Mateusz Brzuchacz oraz Prezes Towarzystwa Lotniczego Dariusz Błaszczyk.

Białaczka limfoblastyczna, na którą choruje Adrianek to nowotwór złośliwy, która spowodowana jest wytwarzaniem zbyt dużej ilości niedojrzałych, nieodpowiednich limfocytów w szpiku kostnym. Określa się je jako limfoblasty. Komórki te poważnie zakłócają prawidłowe funkcjonowanie organizmu, szczególnie szpiku kostnego – inne komórki nie mają miejsca na swoją pracę. Limfoblasty kumulują się w szpiku i krwi, jednak mogą się pojawić również w węzłach chłonnych, mózgu i rdzeniu kręgowym.

Ten rodzaj białaczki objawia się bólami kostnymi, gorączką, bólami głowy, dusznościami, brakiem sił, koncentracji oraz odporności, bladością powiek, a nawet zaburzeniami widzenia. Jest to bardzo ciężka choroba, którą da się jednak wyleczyć. Niezbędna jest chemioterapia i leczenie farmakologiczne. Aby skrócić cierpienia chłopca, można nadal wpłacać pieniądze na konto, które podane jest w tym linku https://www.siepomaga.pl/adrian. Do końca zbiórki zostało 7 dni, a nadal trzeba uzbierać 369 533,52 zł.