Zabytek niedoceniony

„Hugoschloss” (zamek Hugona) to jeden z najpiękniejszych i najciekawszych zabytków na terenie Świebodzic. Nie da się go ominąć i nie zauważyć, ponieważ znajduje się w samym centrum Świebodzic, przy ulicy Adama Mickiewicza.

Warto przypomnieć, że pierwszym budowniczym pałacu był Ernest Hugo Kramst (1826-1860), przedstawiciel świebodzickiej rodziny przemysłowców, w XIX stuleciu jednej z najbogatszych na Dolnym Śląsku. Po jego śmierci w młodym wieku inwestycję próbowała dokończyć jego żona (Maria z d. Seidel). Niestety, koszty budowli i ambitne plany jej świetności nie sprostały rzeczywistości i trudnościom, z jakimi trzeba było się zmierzyć. Inwestycja stała na uboczu czekając na zainteresowanie nowego właściciela.

Robert Seidel, przedsiębiorca i lokalny browarnik, postanowił zagospodarować niedoszłą rezydencję hrabiego von Kramsta. Poza ożywieniem pałacu poprzez dobrze prosperujący w nim browar rodzina Seidlów zadbała też o otoczenie. Wokół pałacu powstał piękny park w stylu angielskim. Interesujący drzewostan do dzisiaj intryguje dendrologów i przyrodników. W parku znajdują się dwa stawy, przepiękna łąka i niewielki gaik. Urok tego miejsca do dziś jest niezwykły.

Zgromadzenie Sióstr de Notre Dame w pałacu Seidlów

Żona zmarłego Roberta Seidla postanowiła przekazać posiadłość Zgromadzeniu Sióstr Zgromadzenia de Notre Dame z Wrocławia. Oczywiście, Otylia Seidel mogła bezwarunkowo mieszkać w pałacu do końca swoich dni. Jak zapewne wielu mieszkańców jeszcze pamięta – burzliwa była historia tego miejsca w czasie II Wojny Światowej oraz po niej. Pałac był obiektem wojskowym, lazaretem stacjonującego w nim dowództwa radzieckiego. W 1946 roku zabytek ponownie trafił w ręce zakonnic.

Od 1990 roku mieści się w świebodzickim pałacu Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci, który prowadzi nadal Zgromadzenie Sióstr Szkolnych de Notre Dame. Niestety obiekt nie jest dostępny dla zwiedzających ani dla turystów. Warto jednak mieć świadomość¸ że ta piękna budowla wpisała się w mocno w historię miasta i stanowi jej integralną część.