Najnowsze wiadomości z kraju są niepokojące. W ostatnich dniach, w wielu regionach Polski zaobserwowano przypadki zakażenia bakterią, która jest odporna na antybiotyki – Klebsiella pneumoniae NDM, tzw. superbakterią. Szczególnie alarmująca sytuacja panuje w szpitalu w Świdnicy, gdzie na obecność tej szczególnie groźnej bakterii zdiagnozowano kilkanaście osób. Dodatkowo, podobna sytuacja miała również miejsce rok wcześniej – w marcu.
W lipcu tego roku, w Szpitalu Powiatowym SP ZOZ w Świdnicy leczenie przechodziło 16 pacjentów, u których wykryto kolonizację przewodu pokarmowego przez wspomnianą bakterię. Niestety to nie wszystko, ponieważ dwóch innych pacjentów zostało zarażonych tą samą bakterią. Co gorsza, obaj chorzy cierpieli na wiele chorób współistniejących. Na szczęście szpital podjął odpowiednie kroki – pacjenci otrzymali stosowne leczenie i poddani zostali procedurom epidemiologicznym obowiązującym w placówce medycznej. Wszystko to odbywało się wedle rekomendacji Krajowego Ośrodka Referencyjnego ds. Lekowrażliwości Drobnoustrojów, Narodowego Programu Antybiotyków oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej – informuje Katarzyna Konrad, specjalista ds. Epidemiologii i Higieny w Szpitalu Powiatowym SP ZOZ w Świdnicy.
Wszyscy zdiagnozowani pacjenci zostali poddani izolacji i tymczasowo umieszczeni w wyznaczonych na ten cel salach szpitalnych, aż do momentu ich wypisu. Po opuszczeniu szpitala otrzymali również specjalne dokumenty zawierające informacje dotyczące postępowania w warunkach domowych w przypadku potwierdzenia obecności bakterii Klebsiella pneumoniae NDM, KPC, OXA-48. Na chwilę obecną, nie ma już żadnego pacjenta zarażonego tą bakterią w świdnickim szpitalu. Wszystkie incydenty związane z rozprzestrzenianiem się bakterii zostały zgłoszone do odpowiednich służb sanitarno-epidemiologicznych – dodaje przedstawicielka placówki medycznej.