W tym roku znów odbyło się wielkie sprzątanie Parku Książańskiego. Ku uciesze uczestników akcji, nie zebrano tak dużo śmieci jak w latach poprzednich. To wynik nie tylko organizowanie tego typu akcji, ale również rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa. 

W ostatnią sobotę 18 czerwca miała miejsce akcja Stowarzyszenia Czysty Wałbrzych. O przygotowaniach do wydarzenia pisaliśmy w artykule Kultura w Świebodzicach. Co będzie się działo? 

Akcja została zorganizowana już po raz trzeci. Inicjatywę “SprzątnijMy Park Książański” objęli patronatem Burmistrz Miasta Świebodzice Paweł Ozga oraz Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Pomimo trwającego długiego weekendu frekwencja tego dnia dopisała, a pogoda była idealna. W wydarzeniu uczestniczyli mieszkańcy Świebodzic i Wałbrzycha, pracownicy Urzędu Miejskiego, spółki ZGK w Świebodzicach oraz przedstawiciele: Klubu Senior +, stowarzyszenia Senior Aktywny Obywatel, Ośrodek Pomocy Społecznej w Świebodzicach. Pojawili się również wolontariusze z miast ościennych.

Jak co roku każdy uczestnik akcji został zaopatrzony w potrzebne akcesoria, natomiast miłą niespodzianką była ekologiczna torba-plecak. WPWiK Wałbrzych zapewniły wodę pitną z miętą oraz cytryną i każdy uczestnik mógł nią napełnić butelkę lub bidon.

Świebodzicka grupa na czele z przewodnikiem w dobrym humorze, jak co roku sprzątała trasę „Dolina Różaneczników”. Okazało się, że śmieci jest zdecydowanie mniej niż w latach poprzednich, jednak nadal można znaleźć sporo butelek szklanych, plastikowych, metalowych puszek i foliowych opakowań. Pracownicy Spółki ZGK Świebodzice porządkowali tereny wokół Jeziora Daisy i również zebrali o wiele mniej odpadów.

Jak co roku na zakończenie, dla uczestników akcji, w Amfiteatrze przy Zamku Książ odbył się poczęstunek, ognisko, gry i zabawy, a także loteria z nagrodami.