Według najnowszych raportów z Urzędu Miasta, w dniu 29 listopada, środa, został dokonany formalny odbiór odnowionego sarkofagu cynowego. Sarkofag ten był grobem Heleny von Gellhorn, pochodzącej z prestiżowej rodziny Hochbergów, która była pierwszą małżonką Jana Henryka I von Hochberg – barona, hrabiego oraz pana na Książu, Roztoce i Mieroszowie. Tym samym, sarkofag Heleny stał się trzecim odrestaurowanym zabytkiem spośród dziewięciu odkrytych podczas prac remontowych kościoła św. Mikołaja w Świebodzicach.

Formalne przekazanie odrestaurowanego dzieła odbyło się w obecności znaczących osobistości. Wśród nich był burmistrz Świebodzic – Paweł Ozga, proboszcz miejscowej parafii – ks. Józef Siemasz, doświadczona inspektor Joanna Kulik z wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków oraz artysta konserwator Tomasz Trzos, który osobiście nadzorował prace renowacyjne.

Wcześniej informowaliśmy, że w 2014 roku, podczas prac konserwatorskich w odsłoniętej krypcie, odnaleziono łącznie 10 trumien: jedną miedzianą, osiem cynowych i jedną drewnianą. Wszystkie one były miejscem spoczynku członków rodziny Hochbergów, dawniej panujących w Książu, Świebodzicach oraz na okolicznych ziemiach.