Drogie panie, zdrowie jest w waszych rękach i to od was zależy, czy podejmiecie decyzję o regularnym samobadaniu i mammografii. Wielu kobietom towarzyszy strach – przed bólem podczas badania, ale przede wszystkim przed możliwością otrzymania niepokojącej diagnozy. Jednakże, rzeczywista sytuacja powinna wyglądać inaczej. Dla większości kobiet mammografia jest badaniem niewymagającym znieczulenia, a wczesne wykrycie raka piersi umożliwia skuteczne leczenie. Kluczowe jest rozpoznanie choroby na początkowym etapie i natychmiastowe rozpoczęcie terapii. Każda minuta ma tutaj znaczenie.

Jeśli zastanawiasz się nad zaplanowaniem swojej pierwszej mammografii, pamiętaj, że to jedna z najlepszych decyzji jaką możesz podjąć dla siebie! Mammografia, czyli badanie rentgenowskie piersi, jest krótkie i trwa zaledwie około 5 minut. Większość kobiet nie odczuwa podczas niego żadnego dyskomfortu. Badanie polega na wykonaniu czterech zdjęć rentgenowskich – po dwa dla każdej ze stron. Wczesne wykrycie jakiejkolwiek nieprawidłowości może znacząco wpływać na efektywność leczenia.

„Badania mammograficzne powinny być realizowane co dwa lata. Ważne jest również, aby konsultować się z lekarzem, jeśli zauważy się jakiekolwiek niepokojące symptomy, takie jak zmiany w kształcie piersi, zmiana pozycji, barwy skóry, ewentualne guzy lub stwardnienia różniące się od reszty ciała. Należy zdać sobie sprawę, że nie każda widoczna zmiana oznacza raka, ale zawsze powinna być dokładnie zbadana” – apeluje Dorota Sepko, wiceprezes Stowarzyszenia Moja Mammografia.

Profilaktyczne badania to gwarancja zdrowego życia. Mammografia finansowana przez NFZ jest dostępna dla kobiet w wieku od 45 do 74 lat, które nie korzystały z tego badania w ciągu ostatnich dwóch lat.

„Zbyt często dowiadujemy się o chorobie za późno, ale nie musi tak być. Naszą misją jest zachęcanie wszystkich kobiet do regularnych badań profilaktycznych i przypominanie o znaczeniu mammografii, która powinna być notowana w ich kalendarzu co najmniej raz na dwa lata. Warto dbać o zdrowie, bo warto żyć. To nasza główna zachęta” – dodaje Andrzej Stencel, prezes Geneva Trust spółka z o.o.