Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach zabrał dzieci w niesamowitą podróż. Dyskusję o ważnych, życiowych kwestiach przeplatano animacją na podstawie “Małego Księcia”.

Wybrane fragmenty ekranizacji „Małego Księcia” stanowiły temat spotkania w Miejskiej Bibliotece w Świebodzicach, które odbyło się 10 lutego 2022 roku w Oddziale Dziecięcym. 

Podczas dyskusji dzieci zostały poproszone o podanie różnic pomiędzy dziećmi a dorosłymi. Padło wiele przykładów, m.in.: wiek, wzrost, dzieci są lepsze, mają więcej pomysłów na zabawę itp. Rozmowę wspaniale podsumowała jedna z uczestniczek mówiąc, że „każdy jest dorosłym i każdy jest dzieckiem”. Nikt nie spodziewał się, że dyskusja przebiegnie tak sprawnie i dojrzale. Po części dyskusyjnej i rozwiązanej krzyżówce dzieciaki podjęły się wykonania kolejnego zadania, a mianowicie ruchomej animacji przedstawiającej różę chowaną pod kloszem.

Życiowe prawdy płynące z animacji

Kiedy Mark Osborne, reżyser „Kung Fu Pandy”, otrzymał propozycję przeniesienia opowiadania „Mały Książę” na ekran uznał, że to niemożliwe. Jednak po namyśle postanowił podjąć się tego wyzwania i przedstawić dzieło Antoine’a de Saint-Exupery’ego w nieco inny sposób. Narrację zbudowano oczami małej Dziewczynki oraz Pilota, stanowiących łącznik pomiędzy dwoma światami. Dzięki wykorzystaniu dwóch technik animacji – komputerowej i poklatkowej, widz łatwiej może odróżnić oba przedstawione światy.

Pilot, będący ekscentrycznym staruszkiem z sąsiedztwa, stał się przyjacielem małej Dziewczynki i zabrał ją w niezwykłą podróż, która nie tylko zmieniła całe jej dotychczasowe, poukładane co do minuty życie, ale także zmieniła znaczenie słów jej pedantycznej mamy „Kiedyś zostaniesz wspaniałym dorosłym”. Dzięki tej znajomości Dziewczynka nauczyła się patrzeć sercem i zachowała duszę dziecka. Przekonała się również, że „dorastanie nie jest problemem, tylko zapominanie”.

Spotkanie w świebodzickiej bibliotece wywołało wiele pozytywnych emocji wśród dzieci, które kibicowały poznanym bohaterom, a także doskonale odebrały przekazywane treści. Miejmy nadzieję, że podobnych spotkań odbędzie się w bibliotece więcej. Są one niezwykle pozytywne, pouczające i dające do myślenia.