Świebodzice to nieduża miejscowość, która ma jednak bardzo dobre usytuowanie. Południowe krańce miasta wraz z jego najstarszą częścią – Pełcznicą, leżą na Pogórzu Świebodzickim u stóp Gór Wałbrzyskich w Sudetach Środkowych. Miasto jest świetną bazą wypadową w pobliskie góry Wałbrzyskie, Kamienne, Sowie i Masyw Ślęży oraz do okolicznych zabytkowych miejscowości – Wałbrzycha oraz Świdnicy.

Dzięki takiej lokalizacji, odwiedzając Świebodzice nie sposób się nudzić, ponieważ oprócz samej miejscowości, wokół jest równie dużo atrakcji.

Piknik Lotniczy

Piknik Lotniczy to cykliczna impreza, która odbywa się na lotnisku w pobliżu Świebodzic. Na pokazach pojawiają się piloci i spadochroniarze z kraju i zza granicy. Oprócz tego organizowana jest wystawa sprzętu lotniczego, a także militarnego. Dla fanów tej ostatniej dziedziny ustawiana jest strzelnica, gdzie można sprawdzić swoją celność w strzelaniu z broni pneumatycznej. Uczestnicy imprezy mogą osobiście wsiąść do kabiny helikoptera, samolotu, czy też innych wystawianych sprzętów. To również niepowtarzalna okazja do rozmów z pilotami, sportowcami oraz właścicielami latających maszyn.

Pokazy lotnicze w Świebodzicach zawsze przyciągają wielu obserwatorów i najczęściej są to całe rodziny. Piknikowi towarzyszą gry i zabawy dla dzieci oraz występy zespołów artystycznych. To jedyny w swoim rodzaju event, który ma zasięg ogólnokrajowy i międzynarodowy. Może warto się wybrać do Świebodzic w letnie wakacje i na własne oczy zobaczyć piknik?

AquaPark

Wodne szaleństwa to ulubiona rozrywka prawie każdego z nas. Szczególnie najmłodsi uwielbiają miejsca takie jak aquaparki, dlatego Wodne Centrum Rekreacji w Świebodzicach jest kolejną atrakcją dla całych rodzin. Aquapark w Świebodzicach działa nieprzerwanie od 2004 roku. 

Do ich dyspozycji odwiedzających są gejzery wodne, bicze, jacuzzi, brodzik dla najmłodszych, tężnia solankowa, sauny – fińska i parowa oraz basen sportowy o długości 25 metrów. Największą atrakcją jest jednak 60-cio metrowa zjeżdżalnia wychodząca na zewnątrz budynku. Pobyt w świebodzickim aquaparku może się okazać świetnym wypoczynkiem po całodziennym zwiedzaniu miasta. Natomiast dzieciom zapewni wiele niezapomnianych wrażeń.

Cis “Bolko”

Na obrzeżach dzielnicy Pełcznica, wchodzących w skład Książańskiego Parku Krajobrazowego, rośnie okazały cis, który przez wielu badaczy i dendrologów uważany jest za jedno z najstarszych drzew w Sudetach. Jego wiek ocenia się dzisiaj na 400 do nawet 600 lat. Ta rozbieżność czasowa jest spowodowana złym stanem drzewa, które posiada wypalone korzenie. Nazwa drzewa została przyjęta od władcy świdnicko-jaworskiego, Bolka II Małego. Związana jest z tym ciekawa legenda. 

W 2006 r. ”Bolka” uznano za pomnik przyrody, zaś kilka lat później, dzięki współpracy miejskich instytucji, uprzątnięto teren wokół drzewa, a sam pomnik przyrody został odpowiednio zabezpieczony. W jego sąsiedztwie umieszczono także tabliczkę informacyjną, prezentującą historię drzewa. Podczas powolnego spaceru po parku warto znaleźć cisa i samemu przekonać się o jego wiekowości.

Atrakcje niedaleko Świebodzic

Palmiarnia w Wałbrzychu

Można śmiało powiedzieć, że ze Świebodzic do Wałbrzycha jest rzut beretem. Nie szkodzi zatem odwiedzić palmiarni lubiechowskiej wybudowanej w latach 1911–1913. Palmiarnia powstała jako dar księcia Jana Henryka XV Hochberga dla swojej małżonki, księżnej Daisy, czyli Marii Teresy Oliwii Cornwallis–West. Koszt budowy takiego obiektu był, jak na tamte czasy, niewyobrażalnie wysoki i pochłonął prawie 7 milionów marek! 

Dziś palmiarnia wygląda nieco inaczej niż na początku. Pierwotnie w jej skład wchodziła cieplarnia i palmiarnia otoczona ogrodem w stylu japońskim, rosarium, ogrodem owocowo-warzywnym i obszarem do uprawy różnego rodzaju krzewów. Kompleks można było oglądać z galerii umieszczonej na kopule palmiarni. Całość otoczona była murem ceglanym, w którym znajdowały się trzy bramy wejściowe. 

Jako ciekawostkę można dodać, że środkowa część obiektu otoczona oranżeriami była pokryta lawą wulkaniczną, pochodzącą z najwyższego, czynnego wulkanu Europy – Etny. Nie bez powodu, przed wojną palmiarnia uważana była za największą atrakcję turystyczną tych okolic. 

Niestety podczas II wojny światowej część upraw kwiatowych zostaje zniszczona i zaniedbana, co przyczyniło się do bezpowrotnego wyginięcia niektórych gatunków roślin. W 1963 r. palmiarnia, a w szczególności jej pomieszczenia, zostały odrestaurowane i częściowo przebudowane. W latach 1994-2012 obiekt ten należał do Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa. Obecnie nadzorowany jest przez gminną spółkę Zamek Książ. Dzisiaj hoduje się tu rośliny wykorzystywane w gospodarce owocowej, warzywnej i kwiatowej, jak i rośliny tropikalne udostępniane dla zwiedzających. Między innymi można tu zobaczyć: bananowce, bambusy, eukaliptusy, palmy, araukarie, agawy, filodendrony, opuncje oraz liczne odmiany kaktusów i narośli.

Jeziorko Daisy

Jeziorko położone jest na południowy–wschód od Świebodzic, pomiędzy wsiami Mokrzeszów i Witoszów Górny. Obiekt ten uznawany jest za jedną z większych atrakcji tych okolic.  

Jeziorko, które posiada niesamowitą szafirową barwę wody, stanowi rezerwat przyrody utworzony w 1998 roku. Występująca tu skamieniała fauna morska z okresu dewonu zawiera w sobie blisko 28 gatunków kopalnych zwierząt takich jak gąbki, koralowce, ramienionogi, liliowce czy szkarłupnie. Nazwa jeziorka przyjęta została od imienia księżnej Daisy von Pless (1873-1943), ostatniej właścicielki zamku Książ, która szczególnie upodobała sobie to miejsce. Za jej przyzwoleniem przebudowano też jeden ze znajdujących się tu starych pieców do wypalania wapna i urządzono w nim izbę myśliwską.

Największą atrakcją jest fakt, że na głębokości dwunastu metrów panują niespotykane właściwości hydrologiczne. Zalegająca tutaj woda jest całkowicie pozbawiona tlenu co powoduje, że przez cały rok panuje stała temperatura wody wynosząca +4°C. Warto napomknąć, że w jeziorku nie można się kąpać.

Obiekt jest nie tylko atrakcją turystyczną, ale również przedmiotem badań naukowców z całego świata. Przybywają tu niekiedy badacze z odległej Australii, Chin, Kanady czy Stanów Zjednoczonych. 

W okolicy jeziorka Daisy występują liczne pomniki przyrody, w postaci starych lip, buków, wiązów górskich, dębów i innych drzew oraz rzadkie, znajdujące się pod ścisłą ochroną rośliny. 

To z pewnością oryginalna atrakcja, nie tylko w regionie, ale i w całej Polsce. Koniecznie trzeba ją zobaczyć będąc w Świebodzicach.