Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 mieli dziś okazję przeżyć i poznać fizykę w nowym świetle. Polskie Sieci Elektroenergetyczne przeprowadziły kreatywne warsztaty, które z pewnością pobudziły uczniów do większego zainteresowania tą nauką. 

16 marca w SP nr 2 uczniowie przeżyli fantastyczną podróż w świat atomów, fal i cząsteczek. Polskie Sieci Elektroenergetyczne “Akademia Mocy” postanowiły przybliżyć uczniom zagadnienia, którymi zajmuje się na co dzień PSE, a o których młodzież uczy się na lekcjach fizyki. W związku z tym uczniowie mogli zapoznać się z takimi pojęciami jak: prąd elektryczny, energia, energetyczna, przesył prądu na duże odległości, bezpieczeństwo oraz różnego rodzaju ciekawostki związane z prądem.

Wszyscy dobrze wiemy, że fizyka jest ciężką nauką, szczególnie dla młodych umysłów. PSE postawiło na widowiskową i dynamiczną formę przekazu, aby jak najlepiej przekazać dzieciom zagadnienia. Działo się całkiem sporo. Były wielkie generatory, zwane generatorami Van De Graffa, kule, talerze i tuby plazmowe, ogromna klatka Faraday’a, rowerek elektryczny, maszyny elektrostatyczne, świetlówki, które świecą bez podłączenia do gniazdka. Za pomocą specjalnych mierników uczestnicy mogli porównać natężenie pól elektrycznych i magnetycznych wytwarzanych przez sprzęt użytku domowego do tego wytwarzanego przez linie elektryczne. Uczniowie z ciekawością odkryli, że już w odległości 50 m od linii natężenie to jest znacznie mniejsze, niż np. to wytwarzane przez monitor komputerowy.

Angażujące zadanie

Najważniejsze zadanie, z jakim zmierzyła się młodzież, związane było ze specjalnie zaprojektowanymi makietami. Uczniowie musieli poprowadzić linię wysokich napięć między elektrownią a miastem. Dowiedzieli się dzięki temu, w jaki sposób prąd trafia do domów i jaką rolę odgrywają w tym linie przesyłowe, m.in. te, które budowane są w okolicy.

Podsumowując całą akcję można powiedzieć, że była bardzo udana. Młodzież ykazywała bardzo duże zainteresowanie tematami. Pomogło to również odświeżyć podstawową wiedzę, na przykład na temat pochodzenia prądu w gniazdkach. Warsztaty dzięki innowacyjnym sposobom, wykorzystując nowoczesne metody i techniki utrwaliły również uczniom ważne pojęcia z fizyki, biologii i geografii, związane z energią elektryczną i energetyką.

Warsztaty odbyły się także w ubiegłym tygodniu w SP nr 4, a już jutro i pojutrze odbędą się także w SP nr 3.