Kupno mieszkania to proces, który składa się z kilku niezbędnych etapów. Zdecydowana większość osób podejmuje decyzję o zakupie finansowanym poprzez kredyt hipoteczny, który wiąże się z wieloma formalnościami. Nie zapominajmy również, że sam wybór nowego miejsca do życia to niezwykle trudna decyzja. Nie martw się jednak na zapas. Oto kilka porad, które pomogą Ci w realizacji tego przedsięwzięcia.

Określ swoją sytuację finansową

Pierwszym etapem, od którego należy zacząć poszukiwanie wymarzonego mieszkania, jest oszacowanie możliwości finansowych. Jeśli masz zamiar skorzystać z kredytu, udaj się do doradcy finansowego oraz banku. Weź pod uwagę, że przyszłe wydatki dotyczą nie tylko kupna samego lokum. Nowe mieszkanie od dewelopera musisz również wykończyć, a to może pochłonąć sporą część budżetu.

Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy kredytowej, zrezygnuj ze zbędnych zobowiązań finansowych. Dopilnuj, aby mieć również wkład własny – może to ułatwić proces weryfikacji Twojej zdolności kredytowej. wartości mieszkania, z kolei 20% wkładu może pozwolić na uzyskanie lepszych warunków umowy.

Znajdź nieruchomość

Szukając mieszkania, skoncentruj się na jego powierzchni i lokalizacji. Sprawdź położenie dróg dojazdowych, punktów usługowych czy sklepów i dowiedz się, ile może zająć Ci dotarcie do pracy lub na uczelnię. Jeśli planujesz zamieszkać na Dolnym Śląsku dowiedz się, gdzie powstają nowe mieszkania od dewelopera. Wrocław posiada bogatą ofertę inwestycji budowlanych, dlatego dokładnie zapoznaj się z rynkiem.

Jak wybrać odpowiedniego dewelopera?

Jeśli określisz już, które inwestycje są dla Ciebie najbardziej przekonujące, odwiedź dewelopera w biurze sprzedaży. Poproś go o przedstawienie warunków nabycia nowego mieszkania i prospektu, który zawiera dane o statusie prawnym działki, terminie zakończenia prac i inne istotne dane.

Jeśli otrzymane informacje budzą Twoje wątpliwości, sprawdź, jak wyglądają sprawozdania finansowe przedsiębiorstwa czy też pozwolenie na budowę. Zaczerpnij informację u źródła – zapytaj pracowników o standard wykończenia lokalu, gdzie znajdują się instalacje wodno-kanalizacyjne i elektryczne, etc.

Czas na umowę rezerwacyjną oraz deweloperską

Sprawdziłeś wszystkie interesujące Cię inwestycje deweloperskie i wybrałeś odpowiednie mieszkanie dla siebie? Nadszedł więc czas na podpisanie umowy rezerwacyjnej. Dzięki temu deweloper ma obowiązek wyłączyć lokal ze sprzedaży i nie może oferować go innym konsumentom. Pamiętaj, aby dopełnić określone formalności kredytowe dotyczące zakupu lokum.

Po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej możesz zawrzeć umowę deweloperską. Jest to zobowiązanie do przeniesienia własności, w którym zawarte są informacje o cenie, terminie wpłaty zadatku oraz transz, skutkach modyfikacji terminu zakończenia prac czy przekazania mieszkania.

Odbiór nowego mieszkania

W kolejnym kroku zostaniesz powiadomiony o możliwości odbioru mieszkania. Przekazane zostaną Ci klucze do nieruchomości. To czas na kontrolę stanu lokalu wraz z odpowiednio wykwalifikowanym specjalistą, który sprawdzi m.in. dopełnienie ustalonego w umowie standardu wykończenia, poprawność wykonania instalacji, wymiarów lokalu etc. oraz spisze, co należy poprawić (jeśli zajdzie taka potrzeba). Pamiętaj, że jeśli odbierzesz lokal bez żadnych uwag – akceptujesz jego stan.

Ostatni krok – złóż podpis na umowie przenoszącej

Kolejnym krokiem, który następuje po odbiorze mieszkania, jest podpisanie aktu notarialnego, zwanego również umową końcową. Jest to przeniesienie prawa własności na kupującego. Od tego momentu masz 14 dni na zgłoszenie się do Urzędu Miasta, gdzie należy wypełnić druk, dotyczący podatku od nieruchomości. Warto również ubezpieczyć mieszkanie od pożaru lub wypadków losowych, co często wymagane jest przez banki.

Teraz pozostaje Ci już tylko wykończenie nieruchomości – do dzieła!