Edukacja kulturalna młodzieży to ważny element pedagogiczny. Świebodzice są otwarte na przyjmowanie ludzi kultury i sztuki do współpracy oraz wymiany doświadczeń.

W czwartek, 16 grudnia 2021 roku, po raz kolejny do świebodzickiego liceum zawitała pani Nikola Olszak – pedagożka ,,Teatru Dramatycznego” w Wałbrzychu. Pani Olszak pojawiła się na lekcji języka polskiego, tym razem w klasie 1b. 

Spotkanie miało na celu wprowadzenie uczniów w spektakl „Orfi”, który szkoła zaplanowała obejrzeć w dwóch ponad dwudziestoosobowych grupach w dniach 18 i 19 grudnia. Rozmowa stała się okazją do poznania szczegółów pracy twórców spektaklu, w tym również obejrzenia zdjęć zza kulis. Młodzież miała okazję zobaczyć jak wygląda proces powstawania spektaklu. Autorem zdjęć był Tobiasz Papuczys.

Oprócz istotnych słów wstępu, pani Olszak wspomniała o pracy teatru w czasie pandemii, jego działalności w najbliższej przyszłości oraz o zapowiadających się premierach. Zaprosiła wszystkich również na spotkania z reżyserem “Orfiego” – Michałem Buszewiczem, które odbyły się po obu spektaklach. Olszak prowadziła obie rozmowy. Pani pedagog zapewniła też, że chętnie spotka się z uczniami ponownie, by porozmawiać o obejrzanym spektaklu i innych propozycjach repertuarowych zaprzyjaźnionego z liceum wałbrzyskiego teatru.

Lekcja teatralna z pewnością poszerzyła wiedzę uczniów i stała się ciekawą odskocznią od codziennych zajęć przed komputerem, do których zmusiła wszystkich obecna sytuacja epidemiologiczna.

W świecie greckich mitów

W sobotni i niedzielny wieczór, 18 i 19 grudnia, wszyscy pierwszoklasiści uczestniczyli w spektaklu „Orfi” na deskach wałbrzyskiego teatru. Była to świetna okazja do kolejnej konfrontacji z mitem o Orfeuszu i Eurydyce, który przerabiano na lekcji języka polskiego. Spektakl zainspirowany został komiksem D. Buzzatiego i innymi wersjami tej historii.

Współczesny Orfi podąża do Hadesu, by odzyskać ukochaną Eurę. Jednak czy Eura chce powrócić? Reinterpretacja mitu stworzona przez reżysera i świetną aktorkę – Irenę Sierakowską, dużo mówi o kondycji współczesnych kobiet i ich relacji z mężczyznami. Na ile współczesna wersja odzwierciedla oryginalny mit? Co nowego wnosi do naszej kulturowej wyobraźni? Te i wiele innych pytań nasuwały się podczas oglądania sztuki oraz podczas rozmów z reżyserem.