Lato zbliża się ku końcowi. Warto zatem wykorzystać wszelkie ciepłe i słoneczne dni do spędzenia ich chociażby nad wodą. Jeśli nie masz pomysłu na nadchodzący weekend, może warto wybrać się nad Jezioro Bystrzyckie?

Jezioro Bystrzyckie to jedno z najpiękniejszych miejsc na Dolnym Śląsku. Nie tylko można tu plażować czy uprawiać sporty wodne, ale również pozwiedzać, przenocować i dobrze zjeść. Każdy znajdzie w tym zakątku coś dla siebie, nie przechodząc obojętnie obok przepięknych widoków, starego zamczyska na szczycie góry i wielkiej tamy.

Wszelkim atrakcjom, które oferuje okolica Jeziora Bystrzyckiego, powinna dopisywać piękna pogoda, która tego lata trwa wyjątkowo długo. Kuszą plaże, kąpiele, sporty wodne. Wybierając się nad Jezioro Bystrzyckie, będzie można mieć to wszystko, ale również coś więcej. Wokół jeziora roztaczają się przepiękne widoki oraz niezwykła historia okolicy. To idealne miejsce zarówno na jednodniowy wypad, jak i na dłuższy pobyt. 

Jezioro Bystrzyckie (nazywane też Jeziorem Lubachowskim) to sztuczny zbiornik, który ma już ponad sto lat. Powstał na początku XX wieku. Wówczas to, po powodziach które nawiedzały ten rejon Sudetów, podjęto decyzję o budowie zbiornika retencyjnego. Wybrano obszar wsi Schlesierthal, u podnóża góry Choina.

W 1911 roku na rzece Bystrzyca Kamienna zaczęto budować potężną tamę. Obiekt ma dziś 44 metry wysokości i ponad 230 metrów długości. Grubość zbudowanej z bloków gnejsowych tamy u podstawy wynosi 29 metrów, a na szczycie 3,5 metra. W 1914 roku tamę oficjalnie oddano do użytku, a zabudowania wsi Schlesierthal oraz dawne sztolnie kopalni rud srebra zniknęły pod powierzchnią wody. W ten sposób powstało Jezioro Bystrzyckie, które obecnie ma ponad 3 kilometry długości i średnio 300 metry szerokości.

Atrakcje Jeziora Bystrzyckiego

Zamek Grodno

Obok Zamku Grodno wzniesionego na szczycie góry Choina nie da się przejść obojętnie.  Mimo, że do obiektu nie tak łatwo dojść, to wysiłek z pewnością się opłaca. Do częściowo zrujnowanej budowli, pochodzącej prawdopodobnie z XIII wieku można wdrapać się znad Jeziora Bystrzyckiego leśnymi ścieżkami. Warto tam wejść, bo warownia jest niezwykle malownicza, ale też tajemnicza. Związanych jest z nią wiele legend i niezwykłych historii. Na zamku znajduje się m.in. muzeum, Karczma Rycerska i pokoje noclegowe.

Kładka nad Jeziorem Bystrzyckim

Kolejną atrakcją Jeziora Bystrzyckiego jest łącząca jego brzegi, wisząca kładka. Jest ona najdłuższą w Polsce kładką o konstrukcji wstęgowej. Ustawiono na niej lunetę oraz zamontowano ławeczki z multimedialnym wyposażeniem. To idealne miejsce na spokojny, malowniczy, relaksujący spacer. 

Kompleks hotelowy Maria Antonina

Po drugiej stronie kładki znajduje się piękny kompleks hotelowy Maria Antonina. Można tam zjeść, zorganizować imprezę okolicznościową, przenocować i znakomicie wypocząć korzystając m.in. z: kręgielni, plaży, odwiedzając małpi gaj (atrakcja dla dzieci), skorzystać ze sprzętu wodnego, wybrać się na rejs stateczkiem po jeziorze lub na rower czy do SPA.

Gminna plaża

Niewielka, kameralna, strzeżona plaża, przygotowana przez gminę Walim, może zapewnić moc atrakcji w postaci wodnych szaleństw oraz jest dobra strefą relaksu. 

Kultowy ośrodek Fregata

Został on wybudowany w latach 20-tych XX wieku jako schronisko „Schlesiertalbaude” (Śląska Dolina). To niezwykłe miejsce ze wspaniałym klimatem. Można tam dobrze zjeść i wygodnie przenocować.

Oprócz wspomnianych wyżej atrakcji, nad Jeziorem Bystrzyckim można wędrować po okolicznych lasach, łowić ryby, wejść na przygotowany dla turystów punkt widokowy. Niedaleko stąd do obiektów tajemniczego, podziemnego kompleksu Riese drążonego w czasie II wojny światowej, a nawet do Wałbrzycha czy Świdnicy.